Võimaluse innovaatilise pakendi loomiseks annab ISCC sertifikaat, millega La Muu koostööpartner ja pakendilahenduste tarnija Estiko pärjati ühena esimestest Skandinaavias.
Jätkusuutlik mõtteviis ning keskkonnasõbralike lahenduste loomine on väärtused, mida jagavad ühiselt nii Estiko kui La Muu. Nii teevad ettevõtted juba üle kahe aasta tihedat koostööd, et leida sobivaid pakendilahendusi, mis oleks klientidele mugavad kasutada kui teeniks ühiskonna huve ka laiemalt.
“Toidutootjana on pakend oluline osa meie keskkonna jalajäljest. Kui tooraineks oleme algusest peale kasutanud mahetoorainet, st ilma kunstväetiste ja pestitsiidideta kasvatatud puhast toitu, siis pakend on meile jälle kogu aeg peavalu valmistanud – kust leida pakend, mis liiguks ringlusse tagasi,” sõnas Rasmus Rask, La Muu tegevjuht.
Kui varem kasutas La Muu jäätisekoonuste keskkonnasõbralikumaks pakendamiseks paberlaminaati, siis õige pea mõisteti, et soovitud efekti see paraku ei anna.
„Kui võrrelda üksiku pakendi tootmiseks kulunud vee või energia hulka, siis on plastpakend selgelt kõige väiksema jalajäljega,“ selgitas Tõnis Paara, Estiko tootearendusspetsialist. „Lisaks on õigesti disainitud plastpakend palju lihtsamini ümbertöödeldav kui paberi ja plasti komposiit, mida pea kõik hermeetiliselt suletavad paberina tunduvad pakendid hetkel on.”
La Muu sai sellest aru ning alustas otsinguid parema lahenduse leidmiseks. „Tänaseks oleme koostöös jõudnud innovaatilise pakendini, mille materjali jalajälg on nullilähedane – seda läbi ühetaolise materjali, mis tagab meile võimaluse pakendit kordi ja kordi ümber töödelda. Lisaks andis soodsa võimaluse ka meie ainulaadne ISCC sertifikaat, mille abil aitasime partneril sammu veelgi kaugemale astuda ning kasutada pakendis olulisel määral juba taaskasutatud materjale,“ lisas Paara.
Täna on uues jätkusuutlikkus kuues La Muu neli vahvlikoonuses jäätist – vanilli-, karamelli-meresoola, kondenspiima- ja vaarikamaitseline. Ettevõtte plaan on aja jooksul kõik impulssjäätised ümbertöödeldavasse plasti pakendada. “Näeme, et tegemist on lahendusega, mille tulemusel jääb tegelikult ka vähemaks vajadust toota juurde uut plastikut. See on oluline samm kliimaneutraalsuse eesmärkide saavutamisel,” selgitas Rask.
ISCC süsteemi toimimise põhimõte töötab sarnaselt elektrivõrgust rohelise energia ostmisele – klient saab ise kindlaks määrata, kui palju taastuvaid materjale pakend sisaldab. Sertifitseerimissüsteem hoiab silma peal, et pakenditootjate poolt sisse ostetud ja müüdud taastuvate materjalide kogus klapiks. Jälgimissüsteem toimib kogu tootmisprotsessi vältel, mis muudab materjali liikumise terve tarneahela jooksul hästi jälgitavaks.
Uue, keemiliselt ümbertöödeldud materjali eelis seisneb just selles, et lõpptarbija ning pakendi kasutaja jaoks ei muutu midagi. Pakend on jätkuvalt ilusa väljanägemisega, lõhnatu ja mis kõige olulisem – toiduga kokkupuuteks lubatud ja ohutu. Veelgi enam: selle materjali kasutamisega aitame kaasa pakendijäätmete kogumisele – mida suurem nõudlus selliselt ümbertöödeldud materjali järele, seda suurem nõudlus pakendijäätmete kogumisele ja sorteerimisele. Tänu sellele tekib lõpuks ometi plastprügile rakendus ja väärtus – maailma suurimad plastitootjad on juba praegu huvitatud sorteeritud plastijäätmetest, et kasvavat nõudlust täita.
*massi tasakaalu printsiipi järgides